Jäätävää. Ulkona ja sisällä.
Talovanhus on odottanut meitä jo viikon. Kylmissään.
Olisi edes lunta reunoilla. Pitäisi lämpöä lattioissa. Suojaisi putkiä jäätymästä. Hyytää.
Illalla oli:
- collegepaita
- pitkä villainen paita
- aluspaita
- pipo
- kahdet välihousut, toiset fleeceä
- villahuivi
- pörrösukat
- villaset tossut
- kädessä puolilitraa höyryävän kuumaa glögiä
Yöllä oli:
- miinus tossut, huivi, pipo ja villatakki
- plus paksu täkki
Tänään:
- tarkenee
- pellot täynnä pieniä timantteja
- puusauna
Ihana!
VastaaPoistaMä oon kuvannut ihan samanlaisia juttuja lähiaikoina. Jäätyneitä oksia ja maata :)
Toi talon pääty ♥ ja kiviportaat!
Lämpöä teille!
Mä jo ehdin toivoa, että jäisi talvi tänä vuonna välistä, mutta mutta… tuolla on aivan käsittämättömän kaunista. Kiva, että tuli kuitenkin.
PoistaNyt talo on ihanan lämmin ja leivinuunissa taas tuli. Arvaa huvittaisko kotiin tulla.
Pian taas!
Onpa kaunis tunnelma näissä kuvissa! Melkeinpä suorastaan vihaan talvea, mutta näissä pakkanen näyttää kovin nätiltä :)
VastaaPoistaSama! Tämä määrä lunta on ihan tarpeeksi. Kolattavaksi asti ei tarvitsisi tulla. Mutta kamalan kaunista on. Huurteiset oksat ja jäätyneet pellot.
PoistaOo, mitkä kuvat ja yksityiskohdat, kaunista.
VastaaPoistaIhana on tuo listauskin ;) Kertoo hyvin lämpeämisen hitauden, mutta ehkä voit jo vähitellen vähennellä pipoja yms yövällyjen alta. Lämpöistä saunaa!
Hidasta on, mutta silti en vaihtaisi pois mistään hinnasta. Nautin täysillä Tyynelästä talvellakin. Villatossuissa, extra räsymatoissa (tulit muuten mieleen, kun niitä levittelin) ja höyryävän kuumassa glögissä on oma hohtonsa. Hyvä mieli! Ja miten täydelliselle se sauna tuntui viileyden jälkeen.
PoistaMinäkin ulkoilin tänään pari tuntia kameran kanssa, tuolla auringossa tulee kyllä ihania otoksia. Uusi banneri? Tykkään!
VastaaPoistaToi paiste tekee kuvaamisen pakkasessakin mukavaksi. Välkettä!
PoistaJoo ja on uusi. Teki mieli hempeämpiä keväisiä värejä. Kiitos :)
Kauniita kuvia.
VastaaPoistaKiitos Johanna :)
PoistaIhanan jäätäviä kuvia! :)
VastaaPoistaOn :) Huomaa tuon valon määrän merkityksen virkeydessä. Vaikken pakkasta toivonutkaan, niin tuntuu silti tämä kirkkaus hyvälle.
PoistaVoi, just tuollaisia kuvia aattelin lähteä metsästämään. Heti työhakemusten jälkeen. Kaunista, vaikkakin hrr-kylmää.
VastaaPoistaSun ois selkeesti pitänyt tulla Tyynelään meidän kanssa. Ois ollut kokkailuseuraa illalla, aamupala ois järjestynyt ja kuvauspaikat kaupan päälle ;)
PoistaOnpa huurtuneet kuvat! Petikaverina kuumavesipullo on aivan ehdoton, suosittelen!
VastaaPoistaOli harvinaisen arktiset tunnelmat :D
PoistaNiin tietysti… perinteinen kuumavesipullo. Olin ihan unohtanut. Kiitos!
Lumen suoja taitaa nyt kylmätä taloja monessa paikassa. Tällaisena talvena hoksaa hyvin sen lumenkin merkityksen:)
VastaaPoistaKyllä! Enpä olisi uskonut, miten paljon se tekee. Ensimmäinen tällainen talvi meidän hirsitalo aikanamme.
PoistaNiin ja lämpimästi tervetuloa mukaan tähän blogiin :)
Ihania kuvia, kerrassaan upeita! Vilkkasin sulle tuolla mun puolella jo, että kannattaa harkita jos hommaisit lämpöhuovan. Meillä on sellainen sängyssä petarin alla ja se on niin mielettömän ihana, että nykykodissa nukun aina ekan yön huonosti, kun sitä ei ole. Nytkin perjantaina kun tultiin tälle jäätävän kylmään, koirilla oli lämmin paikka kun pistin ehti "sängyn lämpiämään". Se vie vaan hetken ja sitten on lämmin paikka olla. Muutenkin se yhdistelmä: lämmin sänky, viielä ilma on hirmuisen virkistävää. Herään aina täällä energisempänä kuin nykykodissa. Tuo meidan lämpöhuopa, jota siis petarina pidetään (hyvä idea muutenkin, lattian kautta tuleva kylmyys ei pääse sänkyyn) maksoi muistaakseni n. 40 eur, joten investointina se on rahansa väärti :)
VastaaPoistaJoo. Nyt alkoi kyllä kiinnostaa. Jo tuossa kuuklettelin niitä ja markkinoin Jannelle ;) Säästäisi varmaan sähköäkin, kun ei se pieni patteri turhaan puhkuisi siinä sängyn vieressä niin kovalla. Pari pesällistä uunissa ja lämpöhuopa! Mä tykkään myös, että ilma on makuuhuoneessa viileähkö, mutta lämmin sänky olisi ihana.
PoistaMullekin on niin tuttua tuo paleleminen ja kalsareissa nukkuminen.
VastaaPoistaLunta tarvittais.
Upeita kuvia!
Kiitos! Ihan hämmästyin itsekin kuvia purkaessa miten yksityiskohdat oli tallentuneet. Hyvä suoritus mun pikkupokkarilta ;)
PoistaKurkkaa hei säkin tuo Johannan tuossa aiemmin mainitsema lämpöhuopa. Unohtamatta kuumavesipulloa. Mä taidan testata :)