Tässä ne nyt on. Ensimmäiset kuvat asuinhuoneemme korokkeesta. Ollaan jo hyvin lähellä valmista. Vetimet ja ovet enää, sekä sähköille läpiviennit pistorasioita varten. Mä täällä nieleskelen palaa kurkusta, koska lopputulos on liikuttavan hieno. Suunnitteluvaihe oli yllättävän helppo. Oli mun ajatus, meidän sekava selitys ja yhden taitavan puusepän kuuntelevat korvat. Tapio poimi toiveet erittäin hyvin ja piirsi tällaisen. Oli itsekin vähän innoissaan asiasta. Ehdotti miten toimisi vielä paremmin.
Huone on kooltaan noin 5 x 5 metriä ja sinne tulee vain pari huonekalua. Koroke on sekä sänky, että säilytyskaluste. Tämän lisäksi huoneeseen tulee sohva (alas lautalattialle) ja nojatuoli (ylös ikkunan eteen). Sängyksi tulee patjat tuohon portaikon kohdalle niin, että toinen nousee nukkumaan oikeaa, toinen vasenta puolta. En melkein malta odottaa.
Tällaista puuseppää tahtoo vilpittömästi suositella kaikille. Ihan huipputyyppi. Ja jos ei ole tarvetta ihan näin suurelle projektille, niin kurkkaa silloin tämä kaveri. Häneltä me tilattiin meidän nykyinen sänky, joka muuttaa pian Tyynelään. Mä voin omalta kohdaltani sanoa, että nukun paremmin, kun näihin asioihin on käytetty kotimaista ammattitaitoa. Tämä jos mikä on se asia, johon kannattaa panostaa.
Tämän näyn lisäksi mua on muuten tänään ilahdutettu toisenkin kerran ja siihenkin liittyy kotimaista ammattitaitoa. Siitä lisää huomenna. Sen verran kerron kuitenkin, että tulossa on alekoodi hemmotteluun teille ihanat lukijat.
Voi vitsit! Miten hieno! :O
VastaaPoistaSano muuta :) Mä olen ihan fiiliksissä. Tässä on tekijä ollut viisas ja valinnut itselleen oikean ammatin.
PoistaIhan törkeen siisti, voi että!!
VastaaPoistaEikö :) Ihan huippujälkeä ja toteutus.
PoistaNäyttää hienommalta kuin uskalsin odottaa! En voi just käsittää sitä, kuinka ammattilaiset osaa toteuttaa "amatöörien" haaveita :)
VastaaPoistaSanoin ihan samaa :)
PoistaLuovaa tilankäyttöä. Todella hienoa!
VastaaPoistaKiitos Tuija:) En olisi uskonut, että löydetään idealle näin hieno toteuttaja.
PoistaVoi vitsit mikä huikea idea :)
VastaaPoistaTäällä ollaan yhtä hymyä :))
PoistaIhan huikea! Tuulenviemää-portaikko, joka ilta <3
VastaaPoista:) <3
PoistaOnpa tosi hieno tilaihme!
VastaaPoistaSäilytystilan tuplaaja - ei kun triplaaja :)
PoistaWauuu! Miät siellä tapahtuu! Aivan superhieno :))
VastaaPoistaKaikkea jännää :D Eikö ookin! Olen tähän täydellisen tyytyväinen jo nyt.
PoistaIhan sika magee! Pitää vissiin suunnitella pian uusi reissu Helsinkiin, että pääsen kattoon :)
VastaaPoistaKyllä ! Tuu pian taas :)
PoistaEikä apua! Täähän on ihan huikean hieno!! :)
VastaaPoista:) Tää on. Mä en yhtään malttaisi odottaa, että päästään muuttamaan.
PoistaVitsi miten siistiä työtä, sen näkee jo tässä vaiheessa. Onnittelut hyvän tekijän löytämisestä!
VastaaPoistaNiin on ! Toi etureuna on miljoonasti parampi, kun uskalsin toivoa.
PoistaKiitos :) Häntä voi todellakin suositella.
Toi on ihan huikee! ;o)
VastaaPoistaJes! Niin on :) Mä toivon, että pääsen pian tuonne järjestelemään tavaroita.
PoistaHuonekorkeus tuo kyllä huimasti lisää tilaa. Näyttää nimittäin tuo huone ainakin kymmenen metriä pitkältä!
VastaaPoistaHyvin olette suunnitelleet ja kauniisti toteutuu suunnitelmanne. Oli tosi hyvä idea tuo koroke!
Niin tuo. Onneksi otettiin se vanha katto alas ja saatiin vielä se extra 30 senttiä käyttöön. Tuolla päällä seistessäkään ei katto ahdista.
PoistaJannehan olisi ihan alunperin suunnitellut tuohon parvea. Mutta niitä mä niin kammoan. Pimentävät huoneen ja siellä alla ei tee mieli istua. Tällä ratkaisulla saatiin paljon avaruutta verrattuna siihen.
No nyt! Kuvien kautta ajatus korokkeesta konkretisoitui ihan uudella tavalla, loistava lopputulos!
VastaaPoistaMä en ehkä ole ollut ihan paras selittämään tätä muille :D Onneksi puuseppä oli ammattilainen ja tajusi senkin, mitä en osannut sanoa :)
PoistaTosi magee !!! Ihan luksusta, molemmilla omat portaat :)
VastaaPoistaHihiii :) Siellä sitten astellaan iltaisin yhdessä nukkumaan.
PoistaOdotan innolla kuvia valmiista koerokkeesta ..:)
VastaaPoistaKiva kuulla :) Kuvia luvassa lisää heti, kun laatikot, kahvat jne saadaan paikoilleen.
PoistaMieletön ♥
VastaaPoista♥
PoistaNo vau! Näyttää tosi upealta! Tämä pitää pitää mielessä. :)
VastaaPoistaSuosittelen - jos on yhtään fiilistä, että tällaista voisi jonnekin rakentaa, niin linkin kautta löytyy tekijän tiedot.
PoistaOnpas huisin hienoa jälkeä ja kekseliästä!
VastaaPoistaEikö ookin. Noi kaikki kaappien etureunatkin on ihan täydellisiä :)
PoistaMahtava! Oon ihan mykkä kun katsoin kuvat, ottaa vatsanpohjasta. Wau!
VastaaPoistaHihi :) Kiva kuulla. Mulla oli ihan sama fiilis, kun menin asunnon ovesta sisälle.
PoistaEN KESTÄ! :)
VastaaPoista:D
PoistaNo nyt on niin saatanan hieno että itku tulee :D
VastaaPoista:DDD
PoistaKiitos tästä ihana ♥ Aiheutit meissä spontaanin repeämisen huutonauruun.
Onpas kiva ratkaisu :)
VastaaPoistaKiitos Sike :) Mä oon niin hyvilläni, että riitti rohkeutta lähteä tähän.
PoistaVau! Siis uskomattoman siistiä jälkeä, missään ei näytä olevan millinkään heittoa! Kyllä on nyt puusepällä ammattitaido kohdallaan. Tyylillisestikin rakennelma sopii niin hyvin tohon tilaan. Ja vuoteeseenkin meno varmasti juhlallisen tuntuista, kun astelee portaita pitkin :)
VastaaPoistaNiin on ! Me käytiin juuri kuvaamassa valmis koroke (blogissa ehkä huomenna). Se on ihan täydellinen. Parempaa en olisi osannut toivoa.
Poista:)
Oi miten hienolta näyttää!! Wou!
VastaaPoistaKyllä, tää on ihan wou! Nyt sai se puuseppä aikaan onnellisia asiakkaita:)
PoistaIhan törkeän hieno! Tuollaista olen joskus meidän pikku asuntoon haikaillut, jotta saisi ikään kuin toisen huoneen korokkeen päälle. Mahtava ja näyttää todella hyvältä!
VastaaPoistaTää on kyllä ihan paras idea aikoihin. Tosi paljon lisätilaa, eikä parven tavoin pimennä huonetta. Arvaa maltanko odottaa, että päästään muuttamaan :D
PoistaUpea kokonaisuus! Tapio ja Tuukka ovat kyllä huikean taitavia. :)
VastaaPoistaKiitos kauniista sanoista :)
PoistaNiin ovat ! Molemmat ihan huippuja !
Kyllä on onni potkaissut, että on heihin törmännyt.
Ihan mielettömän upealta näyttää!! Voi että! Molempien herrojen kanssa on opiskeltu samaan aikaan puuseppähommia ja voin kyllä suositella ihan kovaan ääneen taitojaan!! ^_^ Hyvä Tapio ja Tuukka, ja upea on suunnitelmakin!!
VastaaPoistaKyllä ! Niin voin mäkin. Kun joku kysyy hyvän puusepän perään, niin tietää kyllä mihin ohjaa:)
Poista