Kirpsahdus - se käsittömätön sekoamiskohtaus kirpputorilla. Tilanne, jolloin joku maksaa niin vähän, ettei sitä voi jättää, vaikka käyttöä ei juuri ole. Vaikkei ole edes kaunis. Se lämmin läikähdys, joka rinnassa tuntuu, kun näät nostalgisen esineen. Ennen, kuin huomaatkaan olet kassalla aarteesi kanssa. On käynyt kirpsahdus. Itselle se usein on iloinen ilmiö. Kotona se joskus kirpaisee puolisoa. Kuvaa molempia tapahtumia hyvin.
Kuvissa Jannen kirpsahdukset tältä kesältä. Juuri silloin, kun minä yritän vähentää, isäntä ostaa lisää muovia. Jos olisi löytynyt se metallinpaljastin, niin olisi varmana lähtenyt matkaan sekin.
ps. kottikärryt ei kuulu näihin järkihankintoihin, ne on omat
ps. kottikärryt ei kuulu näihin järkihankintoihin, ne on omat
:DD
VastaaPoista:DDD
PoistaNyt jo naurattaa. Kun näitä alkoi ilmestyä, oli hieman vakavammat tunnelmat.
Heh :D :D
VastaaPoista:DDDDD Pitkää ikää kai luvassa, kun on tuollainen mies.
PoistaKirpsahdus :D
VastaaPoistaSe :D
PoistaTeillä samaa ilmassa? Tekeekö mies samalla löytöjä, kun sä? Vai käytkö aina kirppareilla yksin?
:D:D Tuon LP soittimen minäkin olisin voinut napata :)
VastaaPoistaMutta arvaapa mikä tässä on parasta - se ei toimi :D
PoistaHeh, meille hankittiin metallinpaljastin tänä kesänä miehen toimesta, pojalle, kuulemma... :D :D :D
VastaaPoistaBuahahahahaaaaa :D En kestä! Erittäin hyvä tekosyy.
PoistaJannehan perusteli tuota rumpukonetta myös niin, että JOS ei itse tule käytettyä, niin mun kummipoikaa kyllä kiinnostaa. Mahtavaa perustella hankintansa lapsilla D:
😀
VastaaPoistaHymiön laittoi hän
PoistaMulle sähköpostiin tulleessa kommentinsaapumisviestissä se näkyi :)
PoistaMeiän isäntä halus ja kinus sitä metallin paljastinta koko kevään. Sitten hommas sen ja maksoi hunajaa. Ja ehkä kaksi tai kolme kertaa sitä pikaisesti käyttänyt. Argh.
VastaaPoistaHei tiedät minne sitä voi yrittää kaupitella :DDDDD
PoistaNoi on niin tuollaisia noi lelut. Muutamasti kiinnostaa, sitten jää. Samat kävi tuolle rumpukoneelle, vaikka pakko se oli saada.
:-D :-D
VastaaPoista:DD
PoistaKirpsahdus - miten kuvaava sana. :)
VastaaPoistaEikö. Ei tarvinnut kauaa miettiä, kun se tuli itsestään selvänä mieleen. Teksti syntyi sitten parissa minuutissa.
PoistaOn se muuten hassua, joskus hautoo postausta kauan, joskus se vaan tulee itsestään:)
Vautsi :)
VastaaPoistaTai autsi :D
PoistaNo mut nostalgiaanostalgiaa :D
VastaaPoistaNo mut hei sitä juuri :D Sitä on myös ne Kiss:in julisteet siellä pajalla. Suosikista talteenotetut. Kyllä kai tuo valomainos niiden kanssa passaa :D
Poista..:) Tuollaisen levysoittimen voisin kyllä minäkin ostaa....kellarissa pahvilaatikollinen lb levyjä..:)
VastaaPoistaNiin mäkin. Paitsi että toimivan :D Meilläkin on levyt pakattuna - vuosia soimattomina.
PoistaBuahahahahha :D!
VastaaPoistaNimenomaan :DDDDDDD
PoistaHeh, meille kotiutui just viime viikolla miehen toimesta Karjala-valomainos (kaikki valot ei tietenkään pala = mikä ihana puuhasteluprojekti) :D Hinta oli ollut 2€, joten kunhan ei olohuoneeseen sitä yritä sijoittaa, niin ihan hyväksyttävissä oleva kirpsahdus :D
VastaaPoistaEikä !! :D Joo tuossakaan ei valot toimi, mutta aikoo kuulema viritellä.
PoistaNoi jää onneksi kai Tyynelään - vai? :)
VastaaPoistaJoo :D Ja sisälle ei tule. Sinne vanhalle navetalle pajaansa saa levitellä. Mun silmät kestää siellä niitä sen hetken, kun käyn jotain maalaamassa tai hiomassa.
Poista