Pääsin keväällä käymään paikassa joka oli äärimmäisen mielenkiintoinen. Kyseessä on loimaalainen perheyritys - parkettitehdas, joka on aloittanut vastikään yhteistyön kahden kovan nimen kanssa. Harri Koskinen ja Ville Kokkonen ovat kumpikin luoneet omat mallistonsa uudella tavalla materiaalia hyödyntäen. Ajatuksenaan kehittää uudenlaisia pintoja esimerkiksi parketin hukkapaloja käyttäen. Ville Kokkosen suunnitelmat liittyvät puupintojen hyödyntämiseen seinillä ja Koskisen ideat taas liittyvät uudenlaisten lattiakuviointien luomiseen. En malttaisi odottaa, että nään valmiina tuotteina mitä kaikkea tästä syntyy. Tää on erittäin kiinnostava aihe just nyt. Oonkin viime aikoina huomannut useamman kerran selailevani kiinnostavia lattiaideointeja Pinterestistä siihen malliin, että jouduin luomaan niille ihan oman kansionkin. Tässä Habitarea ja valmiita Koskinen + Kokkonen mallistoja odotellessani sain käsiini aiheesta jo ensimmäisiä pressikuvia (yllä). Kattokaa nyt miten upeita lattioita.
No tehtaalle takaisin vielä. Pääsimme näkemään siellä opastetulla kierroksella parketin valmistuksen vaiheineen. Kiersimme korvatulpan päässä koko tehtaan ja näimme tavaran vastaanoton, vannesahauksen, kamarikuivaamon (lämmitetään tuotannosta tulleella ylijäämällä ja sahanpurulla, sekä aurinkoenergialla), pintasäleiden lajittelun, liimaamisen, prässäämisen, kittaamisen, halkaisusahaamisen, hiomisen, pintakäsitelyn, plus pakkaamisen. Mielenkiintoista katsottavaa oli paljon. Erityisesti hätkähdytti sekä työvaiheiden määrä että parkettien värivalikoima ja ilahdutti ekonäkökulmat. Meille kerrottiin, että Timberwise valmistaa tuotteensa aina tilauksesta. Tämä mahdollistaa myös vanhan parketin sävyyn värjäämisen eli asunnon osittaisen lattian uusimisen. Tällainen tietty miellyttää mua isosti. Samoin se, että Timberwise on ensimmäisenä lattiavalmistajana saanut Allergia- ja astmaliiton myöntämän Allergiatunnuksen tuotteilleen. Näistä eko- ja kemikaaliasiota voit halutessasi lukea lisää täältä.

Mun Habitaren ykköskohde siis taitaa olla Timberwisen osasto (6 E 50), jossa esitellään Harri Koskisen suunnittelema Design Parquet K2-mallisto.
Mutta mitä sä odotat messuilta eniten tai mihin haet inspiraatiota?
Voita lippu Suomen suurimpaan huonekalu-, sisustus- ja designtapahtumaan
jättämällä vastauksesi sunnuntaihin 10.9. klo 23.00 mennessä.
Arvon vastanneiden kesken kaksi kappaletta lippuja, joista kumpainenkin oikeuttaa yhden henkilön kertasisäänpääsyyn messuille. Ilmoitan voittajille henkilökohtaisesti ja toimitan liput sähköpostitse. Mikäli siis yhteystietosi ei löydy sun profiilista, niin jätäthän sähköpostisosoitteesi kommenttisi perään. Habitare järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 13.09.2017 - 17.09.2017. Lisätietoa tapahtumasta löydät täältä.
ps. Timberwisen tehtaalle pääsee mahdollisesti tutustumaan Suomalaisen Työn Liiton avoimien ovien päivänä. Aikataulu selviää heidän sosiaalista mediaansa seuraamalla. Niin ja Habitare-lippuja on jaossa siellä myös - ainakin facebookissa, jossa niitä jaetaan 30.8.-12.9. välisenä aikana 2 kpl/päivä.
Messuilta odottaa aina inspiraatioita ja ideoita. Nyt juuri kiinnostaisi ideoita seiniin ja säilytykseen.
VastaaPoistamerja.hamalainen@pp2.inet.fi
Muji kiinnostaa erityisesti, kunpa se tulisi pysyvästi Suomeen! Myös antiikki- ja taidemessujen puolella kävisin.
VastaaPoistaRiikka1111@gmail.com
Valmiina arvontaan!
VastaaPoistaMujin osasto kiinnostaa, samoin uusi Anno-mallisto. marianna.laitinen@gmail.com
VastaaPoistaOdotan hyviä messutarjouksia ja inspiraatiota industrial-henkiseen sisustukseen. kaljukeiju@gmail.com
VastaaPoistaOdotan hyviä tarjouksia ja messuilla kiertelyä. Hästens, Muji, Stockmann, Espan Enkelit, Anno, Piironki kiinnostavat.
VastaaPoistaPieniä vinkkejä sisustukseen.
VastaaPoistamummolta@gmail.com
Mujia <3 ja lamppuja
VastaaPoistaInspiraatiota uuden kodin sisustukseen ja tunnelmaan. jmisabellam@gmail.com
VastaaPoistaOnnea voittajalle :) Laitoin sulle just meiliä!
PoistaErityisesti Muji kiinnostaa. jaana_pesonen(at)msn.com
VastaaPoistaToivon löytäväni ihania piensisustustuotteita :)
VastaaPoistanetteri@gmail.com
Olisi mukava löytää uusi valaisin messuilta, näin syksyisin huomaa valaisimien vähyyden kotona.
VastaaPoistaunelmoiden@gmail.com
Antiikki- ja vintage-osasto on ihan must ja muuten etsin messuilta sisustusideoita.
VastaaPoistaMessutunnelmaa, uusia ideoita.
VastaaPoistapostin.tuomaa@gmail.com
Kaikkea pientä kivaa olisi mukava löytää :)
VastaaPoistanannaliini10@gmail.com
Jätän itselleni aina mahdollisuuden kohdata siellä jonkun ennalta arvaamattoman jutun, johon hurahtaa.
VastaaPoistasavenvalaja@gmail.com
Inspiraatiota :)
VastaaPoistasirkkulitm@gmail.com
Uusia sisustusideoita syksyyn :) tanja.lintunen@hotmail.fi
VastaaPoistaEn ole ikinä käynyt, mutta inspiraatiota olisi kiva saada :)
VastaaPoistaellijapii@gmail.com
Jotain aivan uusia oivalluksia :)
VastaaPoistaAnnoa odotan :)
VastaaPoistamatsalikka@gmail.com
Onnea voittajalle :) Laitoin sulle just meiliä!
PoistaUusia ideoita saunan kylpylämäiseen tunnelmaan, sillä remonttia sinne suunnitellaan ö.
VastaaPoistaTunnelmaideoita sisälle ja terassille.
VastaaPoistasannapupu@gmail.com
Uusia sisustusideoita odotan =). Mukaan arvontaan!
VastaaPoistasiinatar@gmail.com
Inspiraatiota ja uusia ideoita.
VastaaPoistaj.alarova(at)gmail.com
Sisustusta on kotona uusittu ja osa vielä tekemättä, esim.lastenhuoneeseen kaipaisin vielä inspiraatiota. Samoin säilytysratkaisuideoita tarvitaan aina :)
VastaaPoistat. millamarjut@gmail.com
Muutama isompi huonekalu kaipaa päivitystä, joten niihin hankintoihin inspiraatiota.
VastaaPoistaVinkkejä syksyn sisutukseen :) tanja.lintunen@hotmail.fi
VastaaPoistaEn ole vielä koskaan ollut Habitaressa ja kaipaisin ideoita keittiöön.
VastaaPoistarinne.sari at dnainternet.net